Jak se vyznat v jednotlivých druzích kruhových jehlic?

Jak se vyznat v kruhových jehlicích?

 
Milé pletařky a háčkařky,

      jsou to dotazy na denním pořádku a já se stále dokola opakuji v telefonu, píšu maily a příspěvky na Facebook a stále dokola si říkám...já to budu muset jednou sepsat...podrobně a pro každého tak aby se vyznal.V čem?

V PEVNÝCH KRUHOVÝCH JEHLICÍCH


A už je to tady. Je 41 minut po půlnoci, já bych měla jít do postele, ale tak nějak jsem se usadila na židli v mém "kamrlíku" a myslím, že dnes to dám! Budu se tedy věnovat těm druhům jehlic, které znám, osobně je mám osahané a upletla jsem na nich alespoň jeden kousek. 
 
Budu se zabývat jehlicemi pevnými kruhovými, ne ponožkovými a ne klasickými rovnými dlouhými jehlicemi, protože já na kruhových pletu vlastně skoro všechno, tedy minimálně 95% své pletací produkce a to nejen úplety do kruhu pletené, ale i rovné díly. Někoho to možná překvapí, ale kdo zná videa na Youtube, tedy můj "kanál", jak se youtubersky říká, ten ví...a ostatní můžou kouknout SEM.
 
Ještě než začneme, mám pro Vás tu nejdůležitější informaci o kruhových jehlicích! Měří se zásadně od špičky ke špičce, když je tedy uvedeno 3,00/80, jedná se o jehlice 3,00 mm silné, které měří celé od špičky ke špičce 80 cm, nikoliv tedy lanko 80 m. V tomto případě měří lanko cca 55 cm a každá z jehlic něco přes 12 cm. Pokud je na lanku naspáno 80 cm, vytáhnete z pytlíku lano. které nemá ani 60 cm, protože opět!! se jedná o rozměr celé soupravy včetně jehlic. Toto si zapamatujte a nebudete zbytečně reklamovat...snažím se to psát i u jednotlivých jehlic, ale občas tam tato informace není...je to tak ale u všech výrobců na celém světě - DÉLKA JE UVEDENA OD ŠPIČKY KE ŠPIČCE, NIKOLIV DÉLKA LANKA
 

Třídění kruhových jehlic podle výrobců:

 • jehlice Addi, německý výrobce, vyrobeno v Německu, možná i v Německu občas vyrobí zmetek, ale německá výstupní kontrola ho skoro vždy odchytí a nepustí do prodeje. Tyto jehlice mohu vřele doporučit, používám je denně, jsou to moje favoritky, jsou kvalitní, perfektní přechod jehlice lanko. U výměnných jehlic má tento výrobce systém AddiClick, tedy ne šroubovací, ale zaklikávací. O výhodách i nevýhodách si řekneme v jiném článku již brzy. Jehlice Addi na 100% DOPORUČUJI. Postupně doplňuji tyto jehlice do sortimentu ve všech variantách. Na Youtube pletu právě na nich a na Knit Pro jehlicích, ve videích uvidíte ZDE

 • jehlice Knit Pro. Tato společnost je zakuklená tak, že vlastně nevím, která země je jejím domovem, ale vím, že většina produkce se vyrábí v Indii, ve stejné továrně jako jehlice firmy Drops. Jehlice jsou velmi kvalitní, Knit Pro vyrábí mnoho druhů z různých materiálů a v rozsahu od Basic, tedy základních a "obyčejných" až po ty opravdu luxusní a sofistikované nástroje. Neprodáváme všechny, některé ty nejlevnější jsme do sortimentu zatím nezařadili, nejsem si jistá jejich užitnými vlastnostmi. U výměnných jehlic má Knit Pro systém šroubovací, opět příště budou popsány vlastnosti tohoto systému.
 
 
 • ergonomické jehlice Prym, novinka na trhu, vyrobená v Německu uvádí na trh několik geniálních vylepšení (oceněno RedDot desing award 2016), jsem z nich naprosto nadšená a myslím, že se mi dostaly do ruky jedny z nejlepších jehlic, čas ukáže, zda mám pravdu. Video s představením těchto jehlic naleznete zde
 
 • jehlice HiyaHiya, mladá a dynamická značka, vyrobeno v Číně, sídlo firmy je ve Velké Británii. Zde rozhodně neplatí, že made in China je na škodu. Tyto jehlice jsou výborné, přechody jehlice lanko naprosto perfektní, lanka flexibilní tenká měkká, opět velmi vysoká kvalita a hlavně spoustu prima nápadů, které jiné značky nemají. V našem sortimentu jsou zatím spíše výjimkou, ale to se brzy změní. Testovala jsem je už několikrát, nikdy nezklamaly a zamilovala jsem si je pro svůj specifický asijský neskrývaný design. Výměnné jehlice jsou opět řešeny klasickým závitem, ale tentokrát má výrobce tři velikosti štoubení a šroubovací jehlice můžete pořídit už od velikosti 2,00, což žádný jiný výrobce nenabízí
_________________________________________________________________________________
 

Třídění kruhových jehlic podle materiálu:

  • jehlice kovové (ocelové) -  výborné pro pletařky, které vyžadují aby šla práce rychle od ruky. Jsou klouzavé, rychlé, hladké, většinou velmi odolné, ve velikostech 2,50 mm a menších doporučuji použít právě je. každý výrobce je má a jsou to osvědčené jehlice buď s perfektně špičatými hroty (tzv. lace, tedy krajkové jehlice) nebo s mírně zakulacenými hroty, pro ty, které neutahují a nechtějí se občas bodnout ostrým hrotem pod nehet. Povrch většinou stříbrný. 
 
  • Addi Gold je zlatá barva způsobena potažením ocelových jehlic mosazí, která má někdy tendenci černat, zvláště pokud ji zavřete do igelitového pytlíku spolu s barvenými přízemi, ustalovanými octem. Jehlice zčernají a myjí svůj specifický mosazný pach, lehce je vyčistíte vyleštěním měkkým hadříkem. Proč si vůbec vybrat Addi Gold? Zlatá jehlice je perfektně viditelný v úpletu a to i u velmi světlých barev a potažená mosazí je pro alergiky na nikl. 
   • Komu černání vadí a nikl nikoliv, zvolí Addi Silber, tedy stříbrné. Některým pletařkám"klouzání" kovových jehlic vadí, já tuto vlastnost naopak oceňuji - nezdržují. Kovové jehlice rozhodně v ruce nestudí a když, tak jen prvních deset vteřin, potom je rychle zahřejete a jsou příjemné do ruky jako každé jiné. Jehlice jsou ve větších velikostech duté, a proto velmi lehké. 
   • U Knit Pro je zástupcem Nova Metal, jehlice velmi dobré za výbornou cenu, na Addi ale komfortem při užívání zdaleka nemají, jedná se o standardní jehlice. 
   • U HiyaHiya mají dva druhy kovových jehlic - s normálními hroty Steel Circular a se špičatými hroty Sharp Circular. Kvalitou přechodu jehlice lanko a měkkostí lanka se vyrovnají Addi. 
   • poddruh Knit Pro Nova Cubics se čtvercovým průřezem. Ten má svůj smysl a hodí se pro "utahovačky", tedy pro pletařky, které utahují tak moc, že nemohou pohodlně úplet posunovat po jehlicích a stále se s utaženými oky perou. Především jsou to začátečnice. Čtverec v průžezu nedovolí utáhnout přízi kolem jehlice tak jako kruhový průřez, proto prostě utahovačky nemají šanci...a dobře se jim s nimi plete...i ostatním samozřejmě. Čtvercový průřez také zabraňuje zohýbání jehlic v menších velikostech
  • aluminiové (hliníkové) eloxované jehlice s leštěným, někdy barevným povrchem (Knit Pro Alu Zing). Vynikající jehlice za výbornou cenu. Neohýbají se, jsou přiměřeně ostré, opět perfektní přechody lanko jehlice. Veselé barevné oblíbené, mám je ráda a dobře pletou. Nekloužou tolik jako ocelové, v "klouzavosti" zaujímají druhé místo
  • aluminiové (hliníkové) základní Basic jehlice, zástupcem je Knit Pro Basix Aluminium. Jejich hlavní předností je nízká cena, jde o základní jehlice, které se rády ohýbají, především v malých velikostech, velmi rychle působí "opotřebovaným" dojmem. Hodí se pro začínající pletařky, které si ještě nejsou jisty, zda je pletení chytne a nechtějí příliš investovat. Pro zkušené pletařky, které mají jehlice denně v ruce je nedoporučuji, budou velmi rychle zklamané, i když přechod jehlice lanko dobrý, lanka jsou používána spíše tužší.
  • celodřevěné jehlice jsou zastoupeny hned několika druhy. I když se vyrábějí už od 2,00 mm, nedoporučuji dřevěné jehlice menší než 3,00 mm zvláště pokud hodně utahujete a s pletením se perete. Pružnost dřeva je velmi malá, dřevo je sice tvrdé, ale křehké a lámavé.  
  • u Knit Pro Symfoniemi, které jsou překrásné, příjemné do ruky, kloužou tak akorát aby nezdržovaly a přitom jehlice nevyklouzávaly z úpletu. Cena je středně vysoká, přiměřená kvalitě, lanka dobrý, přechody výborné. Největší vadou těchto jehlic a i ostatních dřevěných je jejich křehkost. Při normálním zacházení, tedy pletení se Vám nemůže skoro nikdy jehlice zlomit "za jízdy", často ji ale zlomíte, když si necháte pletení v křesle a potom dosednete, nebo na ně šlápnete a pokud máte malé děti v domácnosti, tyto jehlice buď pečlivě uchovávejte mimo dosah dětí nebo si je raději vůbec nepořizujte...A pozor, dřevěné jehlice Vám nikdy NESMÍ upadnout na tvrdou podlahu (paerkety, dlažba, beton), zvláště u větších velikostí a těžších jehlic, špička se Vám odrazí či přímo urazí a je po nich...na takových jehlicích se už nedá plést , protože se příze o poškozenou špičku zadrhává. Jsou tak krásné, že si někdy vezmu do ruky svoje patnáctky a mazlím se s nimi, je to šperk mezi jehlicemi.
  • Knit Pro Cubics jsou překrásné jehlice z růžového dřeva se čtvercovým průřezem, mají stejné výhody jako jako Metal Cubics, doporučuji nejen utahovačkám. Tyto jehlice jsou vhodné i pro pletařky, které trpí artrózou v prstech a necítí jehlice moc dobře v ruce. Tyto "hranaté" se jim budou podstatně lépe uchopovat.
  • Dalšími dřevěnými jehlicemi jsou Knit Pro Basix Birch. jak opět název napovídá, jedná se o základní jehlice, vyrobené z měkkého dřeva, na kterých je opět velmi rychle vidět opotřebemí. jsou však také velmi příjemné do ruky a jejich hlavní předností je velmi nízká cena. 
  • Větší Jumbo birch se vyrábějí jako jediné až do velikosti 35 mm, většina jehlic končí u 15 mm některé dokonce už u desítek. Lanka mají tužší, přechody dobré. Pro začátečníky vynikající volba. 
  • Addi má v této kategorii luxusního zástupce v podobě jehlic z olivového dřeva, jsou nejen překrásné díky zajímavé kresbě a barvě olivy, ale i dokonale funkční. Olivové dřevo přirozeně obsahuje olivový olej, který způsobuje, že jsou jehlice velmi pružné, ohýbají se skoro jako bambus, nehrozí takakutně jejich zlomení. Byť tak vypadají, nejsou vůbec lakované, to právě olej způsobuje ten překrásný lesk a hladkost. Addi dali těmto jehlicím ty nejúžasnější lanka pod sluncem, jsou tenoučké, měkoučké, flexibilní, nezalamují se ani nekroutí - božská lanka. Problém může zcela výjimečně nastat při přechodu kov - dřevo na jehlici. Jsou velmi drahé, protože oliva roste velmi velmi pomalu, ale jsou tak překrásné a příjemné do ruky, že stojí za to si udělat radost a pořídit si alespoň jeden pár - jehlice pro fajnšmekry!
 • dřevěné jehlice s kovovými špičkami - to jsou luxusní Knit Pro Royalé s převratným "kloubem". Jsou překrásné, každá velikost má svoji barvu, kovové hroty zaručují přesný hrot a nehrozí, že dřevěnou špičku ulomíte. mezi jehlicí a lankem je kovové pouzdro, lanko v tomto pouzdře je zakončeno kuličkou, která umožňuje otáčení jehlice na lanku o 360 stupňů. Díky tomu, že se jehlice protáčí, je s nimi velmi snadná manipulace, a to i u velmi dlouhého lanka, se kterým občas u jiných jehlic zápasíte. Velmi drahé a velmi dobré, doporučuji. Jen pozor, z šroubovacích jehlic Royale tento kloubek není, jsou stejné jako Symfonie.
 • Knit Pro Karbonz  jsou luxusní jehlice vyrobené z karbonu, s kovovými špičkami. Karbon je pružný, plete se nich pěkně. Lanka dobrá, přechod výborný, cena vysoká. Nevidím na nich ale nic tak světoborného jako tvrdí výrobce. 
 • jehlice Knit Pro Trend nedoporučuji, ani kvůli jejich nízké ceně. Nekloužou, dokonce drhnou a velmi Vám brání v pletení, v posunování oček po jehlici. Divně se v ruce při pletení ohýbají a "umělohmotný" pocit v ruce je pro mne osobně přímo...hnusný... Snad jen u velkých silných jehlic, které potřebujete jednou za pětiletku a ostatní druhy se Vám zdají nepřiměřeně drahé, je důvod po nich sáhnout, ale spokojené nebudete a já řeknu - "já Vám to říkala"
  • Ze stejného důvodu nemohu doporučit ani plastové Addi a ty jsou ještě ke všemu dost drahé
 • Dostáváme se k bambusu. Trošku drhne, neklouže, ale ne nějak dramaticky. Utahovačky z něj budou nejspíš trošku nešťastné. Bambusové jehlice jsou výborné ponožkové, kde je naopak žádoucí aby neklouzaly z úpletu a nevyjížděly, což s oblibou dělají ty kovové. Ale u kruhových. Těžko říct. Já na ně mám někdy chuť, někdy si je dokonale užívám. Jsou velmi hladké, příjemně teplé do ruky, naprosto perfektně rovné, příjemně špičaté a pružné, dají se ohýbat aniž by praskly či se zlomily jako dřevěné. Někdy jsou přesně to, co chci mít v ruce a někdy ne...a sáhnu po dřevu či po kovu. Bambus je prostě rozporuplný. Je zastoupen u všech firem vyjma Prym
  • Knit Pro Bamboo, vyrobeny z luxusního japonského bambusu mají výborná lanka, trošku vyšší cenu, jsou akorát ostré, perfektně rovné, přechody výborné. Mají zlacené (24 kar) kovové konektory, takže u šroubovacích pozor, musíte objednat lanka se zlatými konektory, nikoliv se stříbrnými, vypadá to divně.
  • Addi Bambus opět prémiový japonský bambus, luxusní super měkká lanka, naprosto rovné, přechody výborné, pružné a naprosto hladké a příjemné na povrch. Super rychlé pletařky mohou brzdit.
  • HiyaHiya Bambus - hladké, teplé, lehké, jak praví výrobce. Mám je ráda, občas. Lanko spojeno s jehlicí za použití vstřikované pryskyřice, drží jako helvická víra.
 • Patentované ergonomické plastové jehlice Prym mají "drátěné" lanko obalené plastovou bužírkou, které je perfektně pružné, ohebné, měkké. Přechod jehlice lanko perfektní. Jehlice má na obou koncích kruhový průřez a uprostřed trojúhelníkový, který se skvěle drží v prstech podobně jako ergonomické pastelky pro děti. Jsou to prostě "zdravé" jehlice Olivky na špičce jsem se velmi bála, ale je geniální. Je to nepopsatelný pocit, ale očka se prostě nabírají sama, žádné zadrhávání, žádný problém. Jehlice získaly prestižní ocenění a plně si je zaslouží. I když plasty nesnáším, tady mají své místo a užitné vlastnosti těchto jehic jsou natolik perfektní, že to výrobci odpustím...Doporučuji.
To je asi vše. Výměnným jehlicím se budeme věnovat příště, i tak je tento článek dlouhý a informací mnoho. Já mohu říct, že používám minimálně polovinu druhů, které jsem tu dnes vyjmenovala, ale nejvíc miluji Addi Gold i Silber, Knit Pro Symfonie, Royale, Alu Zing, HiyaHiya Sharp, Addi olivové jsou pro mne slavnostním poňuchnáním a nové Prym mě prostě baví.
 
Snad jsem Vám alespoň trošku pomohla při výběru těch "Vašich" jehlic. Mohu Vám doporučit, nešetřete příliš, je to Váš výrobní nástroj, Vaše nářadí, na kterém velmi záleží a který určuje krásu a kvalitu výsledného díla. Když zvolíte čínské jehlice z galanterky odvedle, zaplatíte asi pětinu co za tyhle, ale budete se vztekat, že nemužete přesoukat úplet přes přechod jehlice v lanko, budete zuřit při zápasu se zakroucenými lanky a na výsledku to bude vidět. Věřte mi, já tak zuřila, že jsem se nakonec rozhodla to kvalitní a dobré prodávat, aby jste i Vy poznaly rozdíl mezi kruhovými jehlicemi a luxusními kruhovými jehlicemi. Ten rozdíl je už vidět...
 
Všechny druhy jehlic (a které ne, ty brzy přibudou) zakoupíte na www.katrincola.cz  a těm z Vás, které to s pletením myslíte vážně, doporučuji registrovat se a užívat si náš unikátní VĚRNOSTNÍ PROGRAM. Video návody ZDARMA na pletení a háčkování najdete na Youtube v mém kanálu Katrincola yarn
 
Vaše Katrincola yarn - Kateřina Fantová
 
Doprava ZDARMA pro Slovensko: od 100€ výše objednávky.